Wernisaż - Lalki z Różnych stron świata
2017-02-10 17:12:08
Burmistrz Miasta Płońsk
Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza
w Płońsku
zapraszają na wernisaż wystawy

                                                                                                                                                   LALKI Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA
lalki w strojach regionalnych z kolekcji
JOLANTY GRANICY - KOWNACKIEJ
14 lutego 2017 roku, godz. 11.00
Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP, ul. Północna 15 B
WSTĘP WOLNY
Ekspozycja czynna codziennie od 14 lutego do 31 maja 2017 roku
w godzinach pracy Biblioteki

_____________________________________________________

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku zaprasza do zwiedzania wystawy pt. „Lalki w strojach regionalnych polskich i zagranicznych” – ulubione  zabawki dzieci z różnych stron świata z kolekcji Jolanty Granica-Kownackiej, które można podziwiać  do końca maja 2017 roku.
Kolekcjonerka i właścicielka prezentowanych przedmiotów – Jolanta Granica- Kownacka  – jest matką 3 synów i prowadzi z mężem gospodarstwo rolne w Łebkach Wielkich. Z wykształcenia jest filologiem  języka polskiego i już podczas studiów zainteresowała się  tematyką mazowieckich baśni, podań i legend.
Jak sama mówi o sobie; „Jak każda mała dziewczynka bawiłam się lalkami. Niestety czasy mojego dzieciństwa, to głównie puste półki sklepowe, nie tak jak dziś, gdzie witryny sklepów z zabawkami z daleka przyciągają dziecięcy wzrok.
Dostawałam w prezencie urodzinowym lalki porcelanowe od swoich przyjaciółek. Potem przez wiele lat stały na półce w moim pokoju, a potem w kartonie na strychu. Przypomniałam sobie o nich w okresie studiów, pisząc prace magisterską. Część lalek została mi podarowana przez moją rodzinę, która podróżując po świecie miała „obowiązek” przywiezienia mi regionalnej lalki. W kolekcji są więc lalki z Austrii, Węgier, Czech, Słowenii, Rosji, Tajlandii, Etiopii.
Ktoś zapyta, czemu kolekcjonuję lalki?
Po pierwsze chciałabym wrócić choć wspomnieniami do czasu beztroskiego dzieciństwa, gdzie zabawa drewnianymi mebelkami i lalkami mogła trwać bez końca.
 Po drugie zawsze interesowały mnie czasy, w których żyli moi dziadkowie, stroje, zawody czy tez wnętrza starych chat. Stroje regionalne, w które ubrane są lalki z mojej kolekcji są nadal zakładane w kołach gospodyń wiejskich lub podczas regionalnych uroczystości.
 Warto byłoby, aby dzisiejsza młodzież zobaczyła jakie bogactwo kulturowe posiada Polska. Może niektórych wystawa ta zachęci do odwiedzenia skansenów, których w kraju jest kilka. „


Wystawa Lalki w strojach regionalnych – to  forma prezentacji piękna i różnorodności  kultury ludowej, znakomicie ilustrującą  odchodzący świat  ze wspomnień naszych przodków. 
Jest ofertą edukacyjno-kulturalną  dla zainteresowanych szkół i przedszkoli, które mogą poznawać bogactwo niepowtarzalnych ubrań regionalnych z różnych, często egzotycznych  stron świata.
 Ekspozycja w płońskiej bibliotece publicznej zachęca zwiedzających do odkrywania własnych pasji kolekcjonerskich.Jolanta Granica- Kownacka
- Kolekcjonerka i właścicielka prezentowanych przedmiotów –urodziła się 29 kwietnia 1980 r. w Ciechanowie. Tam ukończyła Szkołę Podstawową nr 3, a potem Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół nr 3. Następnie rozpoczęła edukację na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie na kierunku filologia polska. Tam poznała wspaniałego człowieka- dr Teresę Brzeską- Smerek, która na nowo otworzyła jej drzwi do świata dzieciństwa. W 2004r. , w Dzień Dziecka obroniła pracę magisterską pt. „Baśnie, podania i legendy Ciechanowa i Ziemi Ciechanowskiej”.
Została polonistą w Szkole Podstawowej w Kraszewie, gdzie stworzyła Kółko Regionalne „Stokrotka”, gdzie pracowała do 2010 roku.
Od tamtego czasu swój wolny czas poświęca swoim zainteresowaniom, czyli zbieraniem regionalnych opowieści z najbliższego regionu. Lubi czytać książki i robić zdjęcia swojej rodzinie. Uczęszcza również na zajęcia plastyczne dla dorosłych. Publikowała
w ”Czasie Ciechanowa” artykuły dotyczące pochodzenia nazw miejscowości Ziemi Ciechanowskiej. W „Roczniku przasnyskim” t. II ukazał się jej artykuł na temat „Wątków fabularnych, motywów i bohaterów w baśniach, podaniach i legendach Ziemi Ciechanowskiej”, natomiast utwory  „Bajka o Wielkanocy” oraz „Ciecholud" pojawiły się w publikacji „Piórem laureata, czyli Sienkiewiczek wielkie podsumowanie”.
Obecnie pomaga mężowi- Radosławowi w prowadzeniu gospodarstwa rolnego w Łebkach Wielkich . Najwięcej energii przeznacza jednak na wychowanie Jakuba, Macieja i Bartłomieja.

back home send pdf

Miejska Biblioteka Publiczna im Henryka Sienkiewicza jest finansowana przez samorząd Miasta Płońsk.
O bibliotece   |   Struktura biblioteki   |   KATALOG ON-LINE   |   Galeria   |   Aktualności   |   Polecane regionalia   |   Oddział Dla Dzieci i Młodzieży   |   Kontakt
© http://4studio.net